هوالمحبوب

 

در ابتدای این پست دوست دارم از تمام دوستان همراهی که زحمت کشیدند و در تمرین قبلی شرکت کردند تشکر کنم، حقیقتا دیدن این حرکت و تلاش برای من خیلی ارزشمند هست. امیدوارم بتونم تا آخر هفته تمرین ها رو  جمع بندی کنم.

بحث امروز مون یک بحث اساسی در حوزه ی نویسندگی است که اغلب مون باهاش آشنایی داریم. تعلیق در داستان چیزییست که باعث میشه ما کشش پیدا کنیم که یک داستان رو شروع کنیم و ادامه بدیم.

تعلیق در اصل دو نوع هست: تعلیق ذاتی و تعلیق نویسنده

ابتدا هر دو رو مختصر و مفید معرفی میکنم و بعد با چند تا مثال بحث رو روشن تر می کنم:

تعلیق ذاتی به مسائلی گفته میشه که مخاطب به طور ذاتی نسبت بهشون کشش داره، مسائل اروتیک، حوادثی نظیر بمب گذاری، ماجراهای پلیسی و جنایی و ...... یعنی نیازی نیست که نویسنده تلاش زیادی برای ایجاد تعلیق در این نوع داستان ها بکنه، چون موضوع خود داستان، به حد کافی کشش ایجاد میکنه.

تعلیق نویسنده اما به مراتب سخت تر هست. این نوع تعلیق هست که هنر نویسنده رو نشون میده و باعث میشه مخاطب یک داستان ساده با یک موضوع تکراری رو به خاطر روایت متفاوتش با اشتیاق دنبال کنه. تعلیق نویسنده اتفاقی است که در فرم ایجاد میشه و کاری به مضمون نداره.

تعلیق می تواند در هر جای داستان شروع شود، ابتدا، میانه و پایان، هرچقدر که نویسنده پیچ و تاب بیشتری به نوشته بدهد و تعلیق را پیچیده تر کند، جذابیت نوشته اش بیشتر خواهد شد. نویسنده در عین حال که مخاطب را در نظر دارد و برای ذهن او می نویسند، اما نباید اجازه دهد که خواننده دستش را بخواند، احتمال حدس زدن ادامه ی داستان، شکست تعلیق در داستان است. در تعلیق نویسنده، استفاده از نماد ها بسیار راهگشا هستند، نمادهایی که خود نویسنده می سازد تا به فراخور قصه به سراغ شان برود. نماد ها به ما کمک می کنند که به جای اشاره ی مستقیم، ذهن مخاطب را به چالش بکشیم.

این نکته را هم به یاد داشته باشید که تعلیق لزوما در رخ دادن یک اتفاق ایجاد نمیشد، بلکه حتی می تواند در انتظار برای روی دادن یک اتفاق باشد.

برای اینکه ذهن تون باز تر بشه، فیلم دختری با گوشواره های مروارید رو ببینید و کتاب مردم خوب روستا از فلانری اوکانر روبخونید. تا در پست های دیگه با هم راجع بهشون بحث کنیم.

تمرین: بر اساس گفته های این پست یک داستان کوتاه بنویسید و در اون از تعلیق نویسنده استفاده کنید. داستان تون خیلی طولانی نباشه که بشه به راحتی خوند و نقد کرد. لینک داستان ها رو اینجا به اشتراک خواهیم گذاشت.


شباهنگ